Dopřávej si každodenní rituály

Co si vlastně pod pojmem “rituál” představuješ? Pokud vidíš jen nějaké indiánské poskakování kolem ohně nebo čarodejnické rituály, měla bys ihned zbystřit. 🙂 🙂

Rituál je jakákoli činnost, která má za úkol Tě vtáhnout zpátky sama k sobě. Do svého bezpečného útočiště. Zpět do své laskavé a pečující náruče.

Tvořme si vědomě své rituály.

K mým každodenním rituálům patří:

 • vstávání s půllitrem teplé vody s citronem
 • vědomá snídaně s mým synem – naše nejoblíbenější jídlo dne
 • odpoledních 15-20 min vleže
 • kafíčko se synem
 • procítěná vděčnost při uspávání mého syna
 • vědomá večerní sprcha
 • večerní jóga
 • kniha nebo poslech pozitivních afirmací před spaním

Jsem velmi pyšná, když před sebou vidím poměrně nabitý seznam mých každodenních rituálů.

jóga
Ranní protažení s jógou.

Každé ráno začínám teplou vodou s citronem. O zázračných detoxikačních účincích jsem se již zmiňovala v mém článku o příchodu jara.

V poklidu pak připravuji snídani pro sebe a svého syna, na níž se oba velmi těšíme. Už v posteli mi Matěj diktuje, co si pro tentokrát přeje připravit.

Po snídani startuje náš nabitý den. Občas nevím, kde mi hlava stojí.

Když se pak na chvíli zastavíme po tom shonu a obědě, začne mi padat hlava. Bývala jsem zvyklá chodit s Matým po obědě spát. Bohužel, on si tento rituál už odboural. 🙂 Tak jsem se rozhodla si z něj pro sebe ukořistit alespoň 20 minut. Vleže. Se zavřenýma očima.

Po dalším odpoledním “blázinci” pak svého malého synka přesvědčím, že si spolu chvilku sedneme u kafíčka. Udělám nám Caro a jen tak sedíme a usrkáváme teplého nápoje.

Z více důvodů se nemohu dočkat večerního uspávání. Taky milujete své děti nejvíc, když spí? 🙂 Tyto uspávací chvíle jsou pohlazením pro mou duši. S láskou na něj hledím. A děkuju bohu za vše dobré, co mě v životě potkalo.

Poté už je můj večer jeden velký příjemný rituál. Nechávám omýt své tělo i smysly příjemnou sprchou. Ulehám na jógamatku, kde mě čeká kombinace jógy a meditace. Balím se do deky na gauči s knihou nebo se sluchátky v uších s něčím příjemným. To vše po boku mého životního partnera.


Ale nebylo tomu tak vždy. Vzpomínám si na své chaotické večery, kdy jsem potřebovala vše stihnout. Myšlenky na práci, školu. Mobil v ruce. Telka zapnutá. Večeře v žaludku, aniž bych věděla, co jsem vlastně jedla. Znáš to taky?

Jestli ano, tak věř, že právě večer může být ideálním časem zavést si nějaký rituál. Co takhle nepouštět zprávy v televizi? A věnovat svůj čas něčemu, co Tě nějak obohatí.

Nebo se vykašlat na sjíždění sociálních sítí? Nechat hlavu odpočinout. Nesrovnávat se. Nesoutěžit.

Mně by se v tomto stále ještě nevlídném počasí líbila i sklenka červeného u rozsvícené svíčky. 🙂


Mezi Tvé rituály může např. patřit:

 • vědomá ranní káva
 • popovídání s manželem po pracovním dni
 • uvaření s dětmi večerní polívky, aby šly spát s teplým v bříšku
 • večerní voňavá péče o pleť

meditace
Co třeba 10 minut pro ranní nastartování?

Všechny rituály nás ukotvují v přítomném okamžiku. Nedovolí nám sejít z cesty. A nebo naopak pomohou se na ni opět rychle navrátit.

Každému se občas stane, že máme “den blbec”. Nic se nedaří. Jsme rozhozené. Právě naše každodenní oblíbené činnosti nás dokáží hravě dostat znovu do pohody.

Rituály Tě ukotvují v přítomném okamžiku.

Jen si to představ, jak po celém bláznivém dni vklouzneš do sprchy. Vypneš. Nepřemýšlíš. A jen vnímáš, jak horká voda omývá tvé tělo.

péče o pleť
Pečuj o sebe vědomě a s láskou.

Nebo jak zasedáš k horké voňavé kávě. A piješ ji sama. V klidu. Bez dalšího zbytečného přemýšlení.

Říkáš, že tohle není možné? Že Tě děti nikdy nenechají vypít si kávu v klidu? A o tom to právě je. Ten rituál je třeba si vytvořit!

Nauč své děti, ať Ti to dovolí. Vysvětli jim, že potřebuješ 20 minut času na vypití kávy. Že k tomu potřebuješ ticho.

Nastav si hranice.

Pokud si nenastavíš hranice, nikdy je nezískáš. A všichni kolem Tebe to vycítí a budou toho velmi rádi zneužívat.

Učit děti vzájemnému respektu je ku prospěchu všech.


Další dodatečné rituály:

 • svatba sama se sebou
 • zaměření se na živly

Svatba sama se sebou. Když jsem o tomto rituálu četla v knize autorky Judith Orloff 365 tipů pro vysoce citlivé lidi, přišlo mi to strašně úsměvné. Zvědavost mi ale nedala.

Smyslem je vytvořit si sama sobě slib. Svatební slib. Takový, který Tě propojí se sebou samotnou. Jako když si ženich a nevěsta slibují nekonečnou lásku před oltářem.

Tak jsem vzala tužku a do svého motivačního deníčku začala psát. Nestačila jsem se divit, co jsem vyplodila. Až jsem na závěr slibu i slzu uronila.

svatba
Rituál, k jehož výsledkům se můžeš kdykoli vracet.

Nyní, když občas sklouznu k tomu, že zapomínám na laskavost k sobě samé, když přehlížím své potřeby, když jsem zaslepená starostmi, mohu si slib přečíst a uvědomit si, jak moc jsem sama pro sebe důležitá.

Je to uklidňující pocit. Doporučuju Ti to vyzkoušet, ačkoli se to zprvu může zdát spíš směšné.

Pozoruj přírodní živly.

Zaměř se na pozorování živlů. Vyber si jeden nebo dva. Zvol si okamžik, kdy si jich budeš vědomě všímat. A pozoruj to následné uklidnění myšlenek. To uzemnění.

Příkladem může být cesta do práce. Rozhodni se, že každé ráno po cestě do práce si všimneš přítomnosti větru. Ve všech podobách. Jak si pohrává s tvými vlasy. Jak šustí ve větvích stromů. Jak voní. Zda je teplý či studený.

Živel vzduchu je všudypřítomný. Nadechuješ novou energii. Vydechuješ stres.

vnímej živly
Nadechni novou energii. Vydechni stres.

Nese v sobě poselství Tvých předků. Ty dýchali stejný vzduch jako ty.

Vzduchem se přenáší zvuk. Vnímej zpěv ptáků. Šumění stromů.

Nebo Ti může být bližší živel vody. Vnímej ji při každém napití. Při každém doušku vody se jen na vteřinu zastav a uvědom si to velké DÍKY, že máš tuto životodárnou tekutinu stále při sobě.

živel vody
Živel vody vnímej při každém napití.

Když si myješ ruce, nauč mozek to registrovat. Neutíkej myšlenkami.

Když se sprchuješ. Zastav hlavu a jen vnímej kapky vody klouzající po tvém těle.

Takový rituál Ti může v součtu zabrat třeba jen 10 minut. Ale budeš-li ho provádět každý den, vždycky Tě navrátí nohama na zem. Nenechá Tě např. propadnout panice z nějakého náročného úkolu, který Tě v práci čeká.

Vědomé rituály s přírodními živly Tě naučí všímavosti. Pojem Mindfulness už si možná slyšela. Není náhodou, že tuto metodu vyklidnění v dnešní uspěchané době vyhledává stále více lidí.

Mindfulness – schopnost být bdělý. Všímavý.
Žít teď a tady.
Ne v myšlenkách, co bylo.
Ne v úvahách, co by mohlo být.

Užívat si každý příjemný okamžik, který Ti den nabízí.

Okamžik, který právě prožíváme, je vším.

D. H. Lawrence

Přesně s tímto Ti mohou pomoci Tvé rituály. A je jedno, jestli si nejdřív vytvoříš jen jeden jediný.

Začni se svými rituály nejlépe hned. A nevzdávej to po prvních neúspěších. Každá změna se musí dělat pomalu. Jedině tak se v Tobě nejlépe usadí a otevře se Ti nový svět.

Jen Ty sama jsi strůjcem svého dne. Svého života.

Lucie Poslední vyrovnaná máma
Žádné komentáře.

Můj příběh k přečtení zde>> Ukazuji maminkám cestu k vyrovnanému a harmonickému životu krůček po krůčku tak, jak jsem jí já sama procházela. Jejím základním kamenem je pochopení svých emocí, respekt k sobě samé a podpora svého ženství. Pro začínající maminky jsem připravila eBook Než Tě obejmu v náručí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů