JAKO NADECHNOUT SE NAD HLADINOU

Takový je to pocit, když překonáte všechny překážky. Když zjistíte, že můžete být pouze pozorovatelem svých emocí. Někým, kdo žije právě teď a tady. Ne před 15 minutami, ne za 15 minut.

Žena je často otrokem svých myšlenek. Ale co když se naučíte vyprázdnit si hlavu? Co když se naučíte zbavit se nepotřebného? Jak se budete cítit?

Volná, svobodná, VYROVNANÁ.

Tak se dnes cítím já. A pokud náhodou ne, a to je zcela přirozené, pak mám několik možností, jak to efektivně změnit.

NE VŽDY SVÍTÍ JEN SLUNCE

Nejen citliví lidé musí čas od času čelit svým emocím. A ti více citliví, mezi něž se řadím i já, se pak chtě nechtě mohou stát jejich otrokem.

Úzkost

A výsledkem pak může být nepříjemná úzkost. Já jsem se s ní poprvé seznámila při studiu na vysoké škole v roce 2012. Stres, napětí, časová vytíženost. A jednou v noci jsem se vzbudila, nemohla se nadechnout, srdce mi bušilo, myšlenky roztříštěné na milion kousků.

Co to je?

Nikdo mě na to nepřipravil. Neměla jsem tušení, co se děje, jak z toho ven. Když to přešlo, bála jsem se zeptat.

Internet zachránce?

Bohužel většinou ne. Sice jsem se ze spousty přečtených článků dozvěděla, že se jedná o stavy úzkosti a paniky, ale k tomu i nespočet negativních informací. Mozek má jednu zajímavou vlastnost. Necítíte-li se dobře, hlava Vám způsobí, že z 10 pozitivních zpráv a 1 negativní si zaručeně vyberete a zapamatujete tu negativní.

A Internet miluje business se strachem. Proto POZOR. Na internetu zaručenou metodu "jak na to“ lehce nenajdete.

MOJE OBDOBÍ TEMNA

Začarovaný kruh se prohluboval tím více, čím více jsem se snažila tomu přijít na kloub a zjistit PROČ. Je to tu zase! Nejhorší myšlenka. Nejhorší přístup, který Vás jen zacyklí ve Vašich zarytých vzorcích chování.

Pak přišlo období snahy o založení rodiny. A protože zde je psychika na prvním místě, nedařilo se. Tady jsem si řekla DOST! To byl ten zlom. Každá buňka mého těla volala po změně.

A jelikož negativní emoce a úzkost bývají velmi často i konstruktivní, dovedlo mě to ke studiu.

jak na úzkost

CESTA K VYROVNANOSTI

Seznámila jsem se s jógou, do níž jsem se ihned bezhlavě zamilovala. Později jsem pochopila, že právě hormonální jóga se již navěky stane mým každodenním rituálem. Rituálem, který každý den utvrzuje moji pozici sebevědomé a vyrovnané ženy. V těhotenství jsem se vědomě seznamovala se svým ještě nenarozeným miminkem při těhotenské józe.

Pozvala jsem do svého života i meditaci. To všeobecně známé klišé. A ano, i ta má své účinky, když si člověk najde tu pro něj vyhovující. A nemusí to nutně být meditace v tureckém sedu a se zavřenýma očima, ale třeba relax při čtení hezké knihy. Knihy jsou totiž výživou duše.

Velmi mě také zaujalo studium emoční inteligence, při němž člověk pochopí, že dokáže ovládat svoji mysl tak, aby mu efektivně sloužila. A tím následně ovlivňovat své emoce v každodenním životě.

Během posledních let jsem navštěvovala mnohé kurzy, účastnila se zajímavých seminářů, spolupracovala s inspirativními lidmi.

A ZDE NASTAL TEN ZLOM

Všechny ty roky, kdy jsem se trápila různými strachy mě dovedly k tomu, že když se dnes chci cítit dobře, cítím se tak. Když mám náhodou chmurnou náladu, respektuji ji. Sama odezní.

Vytvořila jsem si každodenní rituály, které mě dělají vyrovnanou a sebevědomou:

 • dechová cvičení,
 • jóga,
 • hormonální jóga,
 • vděčnost za okamžiky dne,
 • psaní deníku, flow lístku,
 • čtení inspirativních knih.

A každý den se dokáži pochválit za dobře odvedenou práci, ale i za nevýznamné maličkosti, které jsem dříve běžně přehlížela.

Svůj život i to, jak se cítím, nyní dokáži ovlivnit. A to se promítá i do spokojenosti mé rodiny. Mám krásný a otevřený vztah se svým mužem. Výchova mého syna jde zcela přirozeně, když se řídím heslem, že nejlepší výchovou dítěte je hezky žít. A péče o náš harmonický domov, kdy se často inspiruji pravidly feng shui, mi dělá nesmírnou radost.

CHCI TO VYKŘIČET DO SVĚTA

To vše mě dovedlo až k myšlence, že veškeré moje kroky mohu sdílet. A mohu tím někomu pomoci, aniž by se musel dlouhý čas sám pídit po informacích.

Zde pochopíte, v čem tkví práce s Vašimi myšlenkami. Jak myšlenky vyvolávají emoce. Jak se mohou emoce stát katalyzátorem životní změny. Jak může pohyb pomoci vyrovnanému životu. Jak může dobré jídlo a zdravé tělo přispět k vyrovnanosti.

Uvědomíte si, že i bydlení respektující feng shui pravidla Vám do života přinese další dávku vyrovnanosti. Pochopíte, že vyrovnaná žena nemusí řešit problémy s početím dítěte. Že vyrovnaná žena vychovává šťastné děti.

Lucie Poslední

 • inženýrka ekonomie
 • lektorka jógy
 • účetní
 • podnikatelka
 • maminka
 • manželka
rodina