plody snahy

Sklízíš na podzim plody Tvého snažení?

Podzim! Pro mnohé neoblíbené období. Podzim přináší změnu. Tou hlavní je přechod mezi létem a dny plnými deště, větrů a plískanic.

Lidé obecně jakékoli změny špatně snášejí. A když se místo trička a kraťásků musí nasoukat do kabátu a čepice, pak to podzimu moc pozitivních bodů nepřihodí.

Letní dovolené a ostatní radovánky jsou za námi, školáci si jdou chtě nechtě opět sednout do lavic a pracující populace začne dohánět všechny resty tak, aby to bylo do konce roku všechno v cajku.

Brrrrr… Takový přístup opravdu zní silně negativně.

To si ale podzim nezaslouží! 

Na podzim se totiž nesklízí jen úroda, která nás bude živit, než se zase na jaře začne příroda probouzet k životu, ale sklízí se také veškeré plody našeho snažení a počínání.

Jak už to tak bývá, na počátku roku si všichni dáváme nějaká předsevzetí. Začínáme nové projekty. Zkoušíme něco změnit.

Na podzim bychom pak měli jasně vidět výsledky naší práce a snahy. Měli bychom sklidit, co jsme zaseli.

S příchodem krátkých dnů dochází ke zklidnění, ztišení. Stejně tak jako je tomu v přírodě. Tou bychom se měli inspirovat.

Inspirujme se přírodou.

Zazimuj se! Stejně tak jako to děláme s našimi zahradami. Má to svůj důvod. Tak jako zahrada musí dočerpat energii do dalšího plodného období, tak i my se musíme zregenerovat a připravit na další výkony.

Dříve bylo naprosto běžné, že nejvíce práce se odvedlo z jara a v létě, kdy jsou dlouhé dny a přívětivé počasí. Naopak po podzimní sklizni přišly dny odpočinku.

Také nikdo netrpěl syndromem vyhoření, workoholismem, únavovým syndromem a dalšími civilizačními chorobami.

Dnes jedeme bomby od jara do zimy. Od rána do noci. A není nám pomoci. 🙂 Nebo je?

Samozřejmě, že je!

Protože jediné, na čem se v našich životech můžeme spolehnout, je ZMĚNA!

To, co tak nemáme rádi. To je naše jediná jistota.

Jedinou možností, jak si to můžeme ulehčit, je tyto změny plně respektovat. Těšit se z nich. Hledat na každé něco pozitivního. 

S otevřenýma očima a srdcem pak uvidíme v každé změně novou příležitost.

Na to je podzim tou nejvhodnější dobou.

Tipy, jak si užít podzimní nálady:

Podzimní procházka

Bez sluchátek v uších, bez okolního rušení. Jděte pomalu, vnímejte každý krok, pozorujte barevné listy, ptáky ve větvích. Dýchejte čerstvý chladivý vzduch. Vzduch vonící po spadaném listí, po ořeších, po šípkách. Všimněte si, jak se příroda ztišila. Jak pomalinku umírá vše staré, aby na jaře mohlo všechno opět začít bujet a plodit.

Odpočinek s horkým nápojem

Sedněte si na pár minut nad teplým nápojem. Ať už je to káva, čaj nebo třeba svařák. Užijte si tento moment bez zbytečného bloudění mysli ke všem úkolům, které ještě musíte stihnout. Vždy, když vám myšlenky utečou, jemně je zase vraťte sama k sobě a ke svému hrnku. Žádný mobil. Žádné sociální sítě. Jen vy, podzim a horký hrnek. I kdyby to byl desetiminutový okamžik. Uvolní vás. A může se stát pravidelným podzimním rituálem.


Všemi výše zmíněnými rituály a aktivitami krásně trénujeme naši všímavost. Všímavost nám pomáhá uvědomit si sami sebe. Co nám dělá dobře. Co vyživuje naši duši. Co prospívá našemu tělu. A především nás ukotvuje v přítomném okamžiku. Jsme právě tady a teď. Myšlenky nám nebloudí v minulosti, ani nelítají do budoucích končin.

 • Hlava je zaneprázdněná přítomným okamžikem.
 • Jsem tady a cítím vůni své kávy. Užívám si její chuť každým douškem.
 • Kráčím tudy a vnímám křupající spadané listí pod mými chodidly. 

Nejlepší příležitosti jsou ty, které přijdou aniž bychom je plánovali.

Jin a Jang

Na podzim si vždycky uvědomím sílu fungování Jin a Jang. Tento starý čínský zákon fungování veškerého přírodního dění a života znázorňuje proces obměny v čase. Mění se příroda, vesmír, roční období, my samotní. Vše se samo přelévá do svého rovnovážného stavu.

Na Jin a Jang lze nahlížet jako na protiklady. 

 • Jin je zima, Jang je léto.
 • Jin je klid, Jang je energie.
 • Jin je ženský princip, Jang mužský princip.
 • Jin je chlad, Jang teplo.
 • Jin je pomalý, Jang rychlý.
 • Jin je vnitřní, Jang vnější.
 • Jin je půda, Jang vzduch.
 • Jin je noc, Jang den.
 • Jin je černý, Jang je bílý.

Ale nic není jen černé nebo bílé! To znázorňuje vždy tečka opačné barvy. I když je noc, pozůstatek světla zůstává ve hvězdách.

Jedinou naší jistotou je změna.

Obě síly se podporují a vzájemně doplňují. Ani jedna nemůže existovat bez té druhé.

Jin a Jang je nekončící, proměnný a pohyblivý proces.

Podzim je krásnou ukázkou toho, jak se veškerý koloběh života přelévá z jangové síly do té jinové. Z energie do zklidnění. Z tepla do chladu. 

Přírodní cyklus si neustále sám nastavuje rovnováhu.

Chceme-li být zdraví a vyrovnaní, měli bychom se tímto “Zákonem všeho” řídit a neustálo držet jinové a jangové síly v našem životě vybalancované.

Zjednodušeně řečeno: V noci spíme. Ve dne pracujeme. V létě jsme aktivní. V zimě odpočíváme.

Pokud máme v některé oblasti našeho života disbalanc, “Zákon všeho” si po určité době sám sjedná nápravu, aby došlo k vyrovnání sil.

Pokud s podzimem nepřijde očekávané vyklidnění, v zimě nejsme schopni odpočívat (práce, vánoční večírky, besídky, nákupy, oslavy…), pak nemůžeme s příchodem jara očekávat příliv nové energie, natož abychom po létě spokojeně sklízeli plody naší práce. 

Přírodní zákon nám hrozí vztyčeným ukazováčkem ve formě různých nepohod a nemocí. Bolí nás hlava. Záda. Jsme unaveni. Přetíženi. 

Když však stále a dlouhodobě neposloucháme tyto malé výstrahy, pak přijde něco většího, co si už samo s rovnováhou poradí.

Naučme se vnímat, co se kolem nás v přírodě děje. Inspirujme se.

Naučme se vnímat naše tělo. Ono nám samo řekne, co je pro něj v danou chvíli nejlepší.

Ač jsem podzim ráda neměla, posledních pár let mu dávám šanci a nestačím se divit, jak moc fajn vlastně je.

Dáte mu šanci i vy?

lucie poslední

Můj příběh k přečtení zde>> Ukazuji maminkám cestu k vyrovnanému a harmonickému životu krůček po krůčku tak, jak jsem jí já sama procházela. Jejím základním kamenem je pochopení svých emocí, respekt k sobě samé a podpora svého ženství. Pro začínající maminky jsem připravila eBook Než Tě obejmu v náručí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů