čakry

CO ZNAMENÁ | ČAKRA

Energetická pulzace

Všechno, co si dokážeme jen představit, pulzuje energií! Energie nás obklopuje. Energie je v nás. Okolo nás. Pulzace okem neviditelná. Ale i pulzace jasně zřetelná.

Zastav se. Zavři oči a vnímej tlukot svého srdce. Zvědom si nádech a výdech. Celé Tvé tělo je v neustálém pohybu. Myšlenky jsou v pohybu. Emoce. Celá naše bytost bez ustání pulzuje energií. Ta se rozprostírá napříč tělem, i kolem něj.

Energie cyklicky víří. Točí se v kruhu. Čakrou je nazýván právě takový energetický vír. Slovo čakra pochází ze Sanskrtu a doslova znamená „kolo“.

Naše tělo je protknuto tisíci kanály (nádí), které se různě kříží a proplétají. (Tak podobně jako fyzická síť cév a nervů.) Tyto energetické kanály tak vytváří hustou energetickou síť, jež se rozprostírá naším tělem, i daleko kolem něj.

čakry a endokrinní systém

V místech největšího zhuštění vznikají energetické víry, které jsou označovány právě jako čakry. Naše tělo je tvořeno 7 hlavními energetickými víry (čakrami). Ty tvoří naše energetické tělo, které dalece přesahuje tělo fyzické.

Je-li všech 7 čaker v harmonii,
pak je v harmonii celá naše bytost.

Nádí

Již jsme zmínili nádí, které lze pro zjednodušení připodobnit cévnímu a nervovému systému našeho těla. Tak jako cévy roznáší krví po těle důležité živiny, tak nádí zásobují tělo energií. Jsou to neviditelné energetické kanály, jimiž proudí prána – naše životní energie. Desítky tisíc nádí (asi 72 tis.) tvoří naše energetické tělo. Jmenujme si alespoň 3 nejdůležitější.

 • Idu,
 • Pingalu,
 • Sušumna Nádí

Ida pochází ze Země. Pingala proudí z Univerza (z Vesmíru). Proto zde krásně sedí metafora, že naše bytost je mostem mezi Nebem a Zemí.

Člověk jako most mezi Nebem a Zemí.

Ida je spojena se ženským principem. S jinovou energií. Se Zemí. S Měsícem. Idu reprezentuje levá část našeho těla. Levá nosní dírka. Nádech a výdech levou nosní dírkou Idu podporuje. Ida je spojována s emocemi. Ida zchlazuje naše tělo, tak jako Měsíc. Zklidňuje ho.

Pingalu spojujeme se Sluncem. S Nebem. Vyjadřuje ji mužský princip. Jangová energie. Tělesným aspektem je pak pravá strana těla. Pravá nosní dírka. Dýcháním pravou nosní dírkou podporujeme Pingalu. Pingalu spojujeme s intelektem. Pingala zahřívá naše tělo, podobně jako Slunce. Energizuje ho.

Středem našeho těla (podél naší páteře) prochází hlavní energetický kanál Sušumna Nádí. Ten protíná všech 7 hlavních energetických vírů (čaker). A podél něj se spirálovitě kříží Ida a Pingala.

Je-li nastolena rovnováha
mezi Sluncem a Měsícem,
mezi Nebem a Zemí,
mezi intelektem a emocemi,
mezi jangovou a jinovou energií,
mezi mužským a ženským principem,
pak se harmonie rozprostírá celou naší bytostí.

Obecná identifikace čaker

Každá z čaker je spjata se svým předním a zadním aspektem. Přední je tvořen emocemi. Zadní vůlí. Čakry v oblasti hlavy pak spojujeme s mentálními vlastnostmi.

Každou čakru propojujeme s určitou žlázou s vnitřní sekrecí. Odtud pochází neoddělitelný vztah s endokrinním (hormonálním) systémem našeho těla.

Stejně tak má každá čakra propojení s konkrétními orgány nebo skupinami orgánů.

Pro každou čakru máme také její barvu, její bídža mantru, spojujeme ji s konkrétním smyslem a přírodním elementem.

 • Muladhára (kořenová čakra)
 • Svadištána (cetrum sexuality)
 • Manipúra (břišní centrum)
 • Annaháta (srdeční čakra)
 • Višúddha (krční čakra)
 • Adžňa (čelní centrum)
 • Sahasrára (korunní čakra)
bídža mantry

Propojení

Představme si Kořenovou čakru a v ní spícího hada. Ten je často vizualizací Kundalini energie. Proudí-li energie všemi kanály bez blokád, zcela volně vzhůru, pak se můžeme těšit dobrému psychickému i fyzickému zdraví. Vše je v harmonii. Had se nerušeně spirálovitě zvedá vzhůru.

Cíl jógy

Nezaměňujme však pohyb této energie za cíl jógy! Cílem jógy není probudit Kundalini. Ani dosáhnout fyzického nebo psychického zdraví. To vše je jen jejím efektem. Důsledkem.

Cílem jógy podle toho, jak ji definoval Pataňdžali, je MOKŠA, neboli SVOBODA.

Tehdy,

 • když se osvobodíme od roztěkané mysli,
 • od rozbouřeného moře emocí,
 • když do svého života pozveme našeho bdělého pozorovatele,
 • když přestaneme lpět,
 • když otevřeme svoje srdce,
 • když pozveme do našich životů bezpodmínečnou lásku,
 • když se nám otevře vědomí,

pak můžeme mluvit o SVOBODĚ.

Líbil se Ti můj článek? Chceš se dozvědět víc? Putovat se mnou cestou jógy? Cestou seberozvoje? Sebepoznáním?

Chceš vyzkoušet hormonální jógu, která harmonizuje náš endokrinní (hormonální) systém?

Sleduj mě na mých sociálních sítích.

Chceš začít cvičit hormonální jógu? Přihlaš se k odběru pravidelných lekcí na Hero hero.

HEROHERO HORMONÁLNÍ JÓGA
Začni se mnou cvičit hormonálku! Stačí Ti 30 minut. Videolekce. Motivace.

Nebo se mrkni na moji členskou sekci Jógy hormonální rovnováhy, kde se naučíš pravidelný rituál, který Ti přinese více, než očekáváš. Online kurz jógy hormonální rovnováhy pro ženy má speciálně vytvořenou sekci pro ženy plánující těhotenství. Zapojuje afirmace, vizualizace a vhledy dalších terapií jako je regrese, kineziologie a další bonusy odborníků věnující se tématu „plánované těhotenství a podpora plodnosti“.

online kurz hormonální jógy
videa sestavy jógy hormonální rovnováhy
Můj příběh k přečtení zde>> Ukazuji maminkám cestu k vyrovnanému a harmonickému životu krůček po krůčku tak, jak jsem jí já sama procházela. Jejím základním kamenem je pochopení svých emocí, respekt k sobě samé a podpora svého ženství. Pro začínající maminky jsem připravila eBook Než Tě obejmu v náručí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů