Chvilku se zastav a zaměř pozornost na svůj dech.
Jsi-li žena, tipuju, že pociťuješ nádech a výdech především v horní části Tvého těla, a to hlavně v oblasti klíčních kostí. Dýcháš povrchově. Pravděpodobně ještě se zataženým pupíkem, abys vypadala štíhlejší. 🙂
Jak daleko jsem od pravdy? 🙂
Neboj, takové dýchání je – hlavně pro nás ženy – typické!
Bohužel ale i velmi nezdravé.
Při nedostatečném okysličování těla se totiž dostávají naše orgány do stresu. A s nimi velmi snadno i my.
Přitom by mnohdy stačilo začít lépe dýchat.
Dýchání patří k činnostem, které děláme zcela automaticky, aniž bychom nad tím museli nějak přemýšlet. Jedeme ho na autopilota a opakujeme stále dokola tu stejnou chybu.
Každý den věnuj dýchání několikrát svoji plnou pozornost. Nejlépe při jiných rutinních činnostech.
Co se děje při nádechu do břicha?
Při nádechu sjede do břicha hlavní dýchací sval – bránice. Břicho se celé zaplní kyslíkem. Orgány se okysličí a bránice je ještě namasíruje.
Při výdechu se bránice vrací pod hrudník.
Malé děti takto krásně přirozeně dýchají, dokud je to životní stres pomalu neodnaučí.
Tělo je okysličováno skrze proudící kyslík.
Tělo je stabilizováno skrze pohyb bránice.
Jak dobře může bránice pracovat závisí na postavení pánevní oblasti, hrudníku a krční páteře. Vše musí být postavené nad sebou.
A vše je, jak už to tak bývá, provázené se vším. Způsob, jakým dýcháme, přímo ovlivňuje držení našeho těla. Naopak, jak držíme tělo, tak dobře nebo špatně dýcháme.
Je-li tato stabilita v některém ze tří vztyčných bodů narušena, je narušeno postavení celého těla, ale i jeho okysličování. To přináší klasické výše zmíněné problémy, které jsme zvyklí řešit růžovou pilulkou. Tou ale nevyřešíme podstatu problému.
Hezky jsem si (nejen) na toto téma popovídala s trenérkou Ing. Ivou Kredbovou, která se specializuje na správné postavení žen, na podporu hledání zdravého ženského středu, na posilování pánevního dna i dalších důležitých opěrných bodů naší stability.
Podívej se na video níže.
Tak co? Zkusíš se pravidelně párkrát denně zaměřit na to, jak dýcháš?
Až zjistíš, že Ti vědomé dýchání dělá dobře, můžeš zkusit pár dechových technik, které Tvůj život obohatí ještě o kousek více. Třeba Nádí šódhana – jednu z Pranajám – která pomáhá očištit energetické kanály Tvého těla, jimiž proudí prána neboli životní energie.
Na závěr ještě jedno “AHA”
Vzduch v sobě obsahuje prvek Argon, který je v čase téměř neměnný.
Co to znamená?
Že stejný vzduch před Tebou dýchali i Tvoji předci. Stejný vzduch dýchala i Marie Terezie nebo Karel IV. Stejný vzduch vyživuje Dalajlámu. Byl i mou součástí, teď je Tvou.
Nadechni se a nasaj moudrost těch, kteří ji tu po sobě zanechali.
S láskou
Nadhled, svoboda, intelekt, inspirace, komunikace
Krásně je popsán element vzduchu v knize od Blanky Vun Kannon Návrat domů. Doporučuji všem vědomým ženám knihu přečíst. ♥