hormonální jóga

CO ZNAMENÁ | ÁSANA

Ásana je velmi zjednodušeně řečeno tělesná pozice. Ale to by nebyla jóga, aby výklad tohoto pojmu neměl daleko hlubší vysvětlení.

Ásanou tak nazýváme pozice těla, v níž dokážeme pohodlně setrvat delší dobu.

K čemu nám přispívá pravidelná praxe? A jak ji zařadit do našeho běžného režimu?

Hormonální jóga Plzeň

Mluvíme zde už o meditačních polohách v sedu, jako je siddhásana (pozice moudrosti), sukhásána (pozice pohodlnosti) nebo notoricky známá padmásána, kterou vidíme u každé sošky Buddhy.

Už ale u pouhého sedu s rovnou páteří narážíme na to, že najít si pohodlnost, abychom se po delší čas cítili příjemně a zcela uvolněně, není až tak jednoduché.

Lucie Poslední jóga

Někoho mohou zlobit kolena, jiného třísla atd. Proto je třeba najít variantu, která našemu tělu vyhovuje. Zkusit např. sed na patách – vadžrásánu nebo sed s nataženýma nohami – dandásánu.

Pataňdžali ve svých jógasútrách za ásany považuje právě tyto meditační pozice. Všechna další dynamická cvičení nazýval jóga vjájáma. Dnes už zjednodušeně mluvíme jen o ásanách, které jsou třetím stupněm pataňdžaliho stezky.

Ásana je pozice těla, v níž dokážeme pohodlně setrvat delší dobu.

Názvy ásan

Jednotlivé pozice nesou své originální názvy ze Sanskrtu (jednoho z nejstarších starých jazyků) a často jsou odvozovány od pohybu zvířat. Všichni známe Kobru (Bhundžangasána), Velblouda (Uštrásana), Kočku (Marjariásana) nebo Psa (Pes s hlavou dolů – Adho Mukha Svanasana, Pes s hlavou nahoru – Urdhva Mukha Svanásana).

Další názvy jsou často složeninou více slov, např. Trikonásana (pozice Trojúhelníku: Tri = tři, kona = úhel), Tri Disásana (Tri = tři, disa – směr), Pavanmuktásana (pozice Svobody ve větru: Pavan = vítr, mukta = svoboda) atd.

Druhy ásan

Ásan existuje nespočet! Tak jako se jóga celá léta vyvíjí, tak přibývají nové a nové. Těch klasických, vycházejících ze starých spisů, napočítáme 84 – 108.

Za královnu všech ásan je považován Stoj na hlavě – Širšásána. Má totiž mnoho benefitů pro naše zdraví, ale rozvíjí i naši vůli, protože se jedná o nesmírně těžkou pozici. Při její bližší analýze se dozvíme o daleko větším duchovním podtextu. Začátečníkům se však v rámci Ahimsy (BEZPEČÍ) nedoporučuje provádět!!

stoj na hlavě

Pravidla provádění ásan

Každá z jógových pozic má své blahodárné účinky, ale také kontraindikace, na které je třeba brát zřetel, než se do pozice vrhneme.

Také je nutné respektovat ZÁKLADNÍ PRAVIDLA provádění ásan, abychom od nich získali maximální efekt.

1. Pohyb v souladu s dechem

Jakýkoliv pohyb jde v souladu s vědomým dýcháním. Do pozice se dostáváme s výdechem, tedy s maximálním uvolněním, tak aby jsme měli uvolněné i svaly a nedošlo ke zranění. V pozici dýcháme vlastním tempem. Dýcháme většinou nosem, pokud není vyloženě doporučeno jinak. 

  • Správným dýcháním je povzbuzen krevní oběh.
  • Podpořena látková výměna.
  • Je okysličen mozek.
  • Podpořena imunita.
  • Zmírněn stres a napětí.
  • Nastolena psychická rovnováha.

Jak správně dýchat si můžeš přečíst v mém článku ZDE.

Pohyb v souladu s dechem je přirovnávám meditaci v pohybu.

2. Struktura cvičení

Respektujeme strukturu lekcí jógy, které mají přípravnou fázi, fázi hlavní a závěrečnou.

V přípravné fázi jsou připravovány svaly, klouby, vazy, dýchání a celé naše tělo na další náročnější ásany. Ladíme se na lekci jógy. Odprošťujeme se od zatěžujících myšlenek. Zahříváme se.

V hlavní fázi cvičení, kdy zaujímáme náročnější, ALE VŽDY STÁLE PŘÍJEMNÉ pozice, nesmíme zapomínat na pravidelnou relaxaci. To znamená, že se po každé ásaně ladíme na bílé zářivé světlo, které regeneruje každý zapojený sval a příjemnost se s výdechem rozprostírá napříč celým tělem i kolem něj.

Závěrečná fáze vždy obsahuje závěrečnou relaxaci, kterou nelze vynechávat, chceme-li, aby se účinek cvičení usadil v našem těle. Dokážeme-li vypnout tak, že upadneme do spánku, můžeme být na sebe pyšní. Dosáhli jsme tělesného i duševního klidu a míru.

Návrat zpátky ke svému tělu, do reality, by měl být pomalý a klidný. Nejprve zahýbáme prsty na nohou, na rukou a stále ještě skrze zavřená víčka se naposledy protáhneme, jako bychom se probudili ze sna.

I náročné pozice musí být vždy v maximální příjemnosti.

3. Sled ásan

Stejně jako je nutné dodržovat strukturu lekce jógy, tak je potřeba nemíchat bezmyšlenkovitě jednu pozici s druhou. Ásany mají svůj doporučený sled a postupuje se od chodidel vzhůru k hlavě. Nebo od kořenové čakry vzhůru ke korunní

Tělo je harmonizováno od špiček nohou až k temeni hlavy.

Benefity ásán

Jak už bylo řečeno, každá ásana má své benefity. A jednotlivé ásany se vzájemně doplňují nebo si zesilují účinek.

Např. Sarvangásana (pozice svíčky) blahodárně působí na štítnou žlázu a lehce upravuje její funkci (NENÍ-LI PATOLOGICKY ZVÝŠENA ČI SNÍŽENA). Podporuje krevní oběh. Okysličuje mozek. Působí proti ptózám. Má estetický vliv na vrásky v obličeji. Přispívá k psychické vyrovnanosti. A další.

Pozice Matsjásana (Ryba) krásně otevírá hrudník, podporuje hrudní dýchání, zvyšuje kapacitu plic. Ale také masíruje orgány v břiše. Vitalizuje oblast pohlavních orgánů.

Pozice Kobry (Bhundžangásána) významně masíruje oblast podbříška a břišních orgánů. Má vliv na slinivku břišní, na nadledvinové žlázy, ale třeba i na štítnou žlázu a hypofýzu.

Jednotlivé ásany jsou spolu propojené. Některé se vzájemně doplňují. Jiné posilují účinek té předchozí. Další vyrovnávají a balancují efekty předchozích pozic.

Jóga není sport

Jóga nás nemá unavit, vyčerpat, zpotit jako jiný sport. Má nás nabít energií. Rozproudit pránu. Zharmonizovat. Vlít nám život a optimismus do žil.

  • Pravidelnost ve cvičení jógy nás proto zklidňuje, uzemňuje.
  • Ale také posiluje naše tělo.
  • Jsme pružnější.
  • Zvyšuje naši imunitu.
  • Učí nás vnímat naše fyzické tělo, naše energetické tělo.
  • Harmonizuje náš endokrinní systém (hormonální).
  • Zlepšuje kvalitu pleti.
  • Zvyšuje vitalitu páteře.
  • Posiluje naši psychickou odolnost v každodenní zátěži.

Bez Ásan by jóga nebyla jógou. Nicméně, hovoříme jen o jednom stupni z Osmistupňové stezky podle Patanžaliho. K nim ještě řadíme Jámy, Nijámy, Pranajámy, Pratjaháru, Dhjánu, Dháránu a Samadhi.

O tom ale zase příště.

lucie poslední
Poslední vyrovnaná máma

Zajímá Tě více? Chtěla bys začít cvičit jógu pravidelně?

Přihlaš se k odběru pravidelných lekcí na Hero hero.

HEROHERO HORMONÁLNÍ JÓGA
Začni se mnou cvičit hormonálku! Stačí Ti 30 minut. Videolekce. Motivace.

Nebo se mrkni na moji členskou sekci Jógy hormonální rovnováhy, kde se naučíš pravidelný rituál, který Ti přinese více, než očekáváš. Online kurz jógy hormonální rovnováhy pro ženy speciálně vytvořenou sekci pro ženy plánující těhotenství. Zapojuje afirmace, vizualizace a vhledy dalších terapií jako je regrese, kineziologie a další bonusy odborníků věnující se tématu „plánované těhotenství a podpora plodnosti“.

online videa hormonální jógy
Hormonální jóga snadno, rychle a efektivně
Můj příběh k přečtení zde>> Ukazuji maminkám cestu k vyrovnanému a harmonickému životu krůček po krůčku tak, jak jsem jí já sama procházela. Jejím základním kamenem je pochopení svých emocí, respekt k sobě samé a podpora svého ženství. Pro začínající maminky jsem připravila eBook Než Tě obejmu v náručí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů