Žádná z nás není stále stejná. Mění se naše nálady. Mění se naše názory. Náš cyklus. A nás to často rozhodí. A ptáme se:
„Proč se nemohu cítit stále stejně? Nejlépe stále stejně dobře? Proč nemůžu mít stále stejnou energii? Stejné pracovní nasazení? Stejně silnou intuici? Empatii?“
Zkus se tím inspirovat.
Jen díky ústupu vod při odlivu může vzniknout prostor pro nové vody při přílivu.
Miranda Gray, Cyklická žena
Cítíš to souznění s tímto tvrzením? Jen díky menstruaci může přijít ovulace a nová možnost početí. Po každé tmě přijde nové světlo. Po každé noci přijde ráno. Po každé skleslé náladě přijde ta dobrá.
🟢 cyklus světla,
🟢 roční období,
🟢 menstruační cyklus.
Nepředstavuj si pod tím jen střídání dne a noci. Světla a tmy. Zaměř se i na fáze měsíce, rovnodennosti a slunovraty.
a) fáze měsíce
Soustřeď se na to, jak se v jednotlivých fázích cítíš. Jak na tebe působí úplněk, novoluní. Úplněk přináší často příval energie, proto občas nemůžeš spát, jsi podrážděná. Úplněk tě může rušit z tvého obvyklého odpočinku.
Novoluní navodí úplnou tmu, do níž se můžeš ponořit i ty sama – ponořit se do svého nitra, probudit v sobě intuici, empatii.
b) rovnodennosti
Jarní rovnodennost opět přináší příval nové energie. Jaro. Znovuzrození. Může ti pomoci nastartovat se. Pročistit se. Začít znova. Lépe.
Podzimní rovnodennost znamená ztišení. Přípravu na odpočinek. Respektuj to.
c) slunovraty
Zimní slunovrat s sebou nese nejkratší den a nejdelší noc. Na jednu stranu se můžeš cítit unaveně z nedostatku světla, na druhou máš příležitost ponořit se sama do sebe. Pochopit své emoce, myšlenky, najít špatné vzorce a vyléčit je.
Letní slunovrat naopak znamená zažehnutí ohně. Uskutečňování plánů, snů.
I v každém ročním období se cítíš různě a je třeba to respektovat a nesnažit se to změnit.
Změna ročních období opět souvisí se světlem. Pociťuješ nedostatek energie z nedostatku světla, v tomto období o sebe musíš více pečovat, hýčkat se, odpočívat.
Respektuj potřebu odpočinku v zimních měsících. Dříve to bylo naprosto běžné. Sedláci sklidili úrodu, připravili pole na zimu a odpočívali až do jara, než začaly přípravy na novou sezonu. V dnešní době ale všichni jedeme na doraz 365 dní v roce, a to není dobře.
Důraz na tvůj menstruační cyklus a tvou proměnlivost v závislosti na něm si zaslouží samostatnou kapitolu. Již nyní pro tebe připravuji nový článek s mou konkrétní zkušeností.
V první řadě bych ti ráda doporučila přečíst knihu od Mirandy Gray Cyklická žena. Určitě zde narazíš na spoustu „aha momentů“.
Tvůj menstruační cyklus můžeš rozlišit na 4 fáze:
a) předovulační fáze,
b) ovulační fáze,
c) předmenstruační fáze,
d) menstruační fáze.
Stejně jako se mění měsíc, tak se měníš i ty. Fáze předovulační lze přirovnat k fázi před úplňkem.
Získáváš novou energii, dokážeš uskutečňovat všechny své aktivity přesně podle plánu. Umíš přidělit prioritu svým úkolům. Logické a analytické schopnosti dosahují zesílení. Jsi motivovaná. Vše tě baví. Jsi pozitivní.
Stejně jako měsíc při úplňku, i ty ve své ovulační fázi záříš. A pozná to i tvé okolí. Lehce navazuješ kontakty. Stáváš se extrovertem. Silně si důvěřuješ. Užíváš si života a pocitů štěstí.
Jako po úplňku měsíc ubývá, tak i ty se dostáváš do fáze zpomalení. Přichází lehký propad nálady, který je zcela přirozený, ale pokud ho nerespektuješ, vzbudí v tobě pocit úzkosti.
Někteří prožívají v předmenstruační fázi silné emoční výkyvy. Občas jsou nazývány poruchou, resp. PMS (Premenstruačním syndromem). Ale jen uvědomění toho, že i tato fáze je naprosto v pořádku, ti může otevřít oči.
Uvolni se. Prožij si tuto fázi. Odpočívej a pouč se z emocí. Mnohé blokované emoce můžeš takovým pochopením vyléčit.
Jako se měsíc ztrácí ve tmě, i ty se do ní ponoř. Objev v sobě jiný svět. Svět ztišení, snění. V menstruační fázi se můžeš úplně lehce dostat do meditativního stavu. Dokážeš přijmout věci tak, jak jsou. Odpustit. A vstoupit do nové fáze s novou energií.
Když nebudeš usilovat o to, cítit se stále stejně, nebudeš se dostávat do stresu, že něco není tak, jak jsi předpokládala. Zbavíš se velkého břemene.
Naučíš se být šťastná ve všech fázích svého menstruačního cyklu. Každou budeš znát, respektovat ji. A můžeš se do ní ponořit. Těžit z ní.
Je neděle a já jsem zase nesvá. Neděle nesnáším. Od dětství. Vlastně jsem nikdy pořádně nepřišla na to, PROČ. Nechtělo se mi po víkendu do školy? Asi. Neuvědomuji si žádné velké nedělní trauma, ale je to prostě tak. 🙂
A všichni z mého okolí to ví. Manželova klasická věta: „Ty máš zase neděli, co?“ 🙂 A nebo občas slyším: „Co je? Vždyť dneska není neděle.“ 🙂 Zkrátka, neděle je pro mě často symbolem podrážděnosti. Jenže častokrát i teď, kdy si užívám mateřské dovolené. Takže, kde vězí ta příčina, když nejsem otrávená, že musím do školy nebo do práce?
Jednoduchá odpověď. Naučený vzorec chování. Už jsem si vytvořila zvyk. Jedu na autopilota a vlastně se to ani nijak nepokouším změnit. A když už se v tu neděli zase cítím nesvá, jsem za to na sebe naštvaná. „Už zase.“ A tím si svou náladičku jenom podpořím.
Až jednou – v neděli – po hezké dovolené (To je vždy nejhorší!) – jsem se nad tím zamyslela. „Proč bych nemohla v neděli cítit unavenou náladu? Proč bych za to měla na sebe být naštvaná? Proč to prostě nemohu jen respektovat? Kdo říká, že se mám v neděli cítit povzneseně, když mi končí víkendový odpočinek, víkendové radovánky?„
Prostě to respektuj!